UTAH

From PlcWiki

Revision as of 08:49, 5 June 2012 by Jirka (Talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Current revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to: navigation, search

CLEVER Soft s.r.o. Sluneční 127 280 02 Kolín II

Kontaktní osoba: RNDr. Petr ZALABÁK petr.zalabak@clever.cz Ing. Jiří ŠIRC jiri.sirc@clever.cz Tel.: +420 321 751 081 Fax: +420 321 751 088 Systém UTAH slouží ke sběru a bezpečné archivaci technologických dat momentového utahování z utahovaček na výrobních linkách. Skládá se ze dvou softwarových částí:

   sběr a kontrola dat při vlastním procesu utahování
   archivace dat na nepřepisovatelné medium, příprava pro statistické zpracování

Celý systém předpokládá nasazení v prostředí lokální počítačové sítě (LAN) i když je možné jej nainstalovat i na samostatný počítač a provádět sběr dat i jejich archivaci na jednom místě.

Pracoviště utahovačky sestává z vlastní utahovačky, počítače PC (minimální konfigurace PC/AT 386, 1 MB RAM, 40 MB HDD, monitor VGA, volitelně síťový adapter), ručního skeneru čárových kódů (připojen na sériový port) a propojení utahovačka - PC (sériový kabel). Použitá utahovačka musí umožňovat připojení výstupní periferie - např. PC nebo tiskárna. Vhodným typem jsou utahovačky Georges Renault Twin 5200.

Pracoviště archivace musí být vybaveno mechanikou pro zápis na nepřepisovatelná media a příslušným software, který odpovídá typu této mechaniky.

Komunikace mezi oběma pracovišti probíhá pomocí síťového adresáře <NetDir>, který musí být dostupný z obou míst. utahování jsou okamžitě ukládána do lokálního (<LocDir>) a síťového (<NetDir>) adresáře (v případě práce v režimu OFFLINE pouze do lokálního adresáře). Data jsou ukládána do textových souborů s pevně definovanou šířkou sloupců, což umožňuje snadné následné zpracování databázovými a/nebo statistickými aplikacemi. Ke každému provedenému utažení jsou zaznamenány následující údaje:

<ID> 	identifikační číslo výrobku - snímáno skenerem čárového kódu
<MachineID> 	identifikační číslo utahovačky
<Pistole> 	identifikační číslo utahovací pistole
<Datum> 	 
<Čas> 	 
<Moment> 	 
<Úhel> 	 
<Výsledek utažení> 	identifikátor správného nebo chybného utažení
<Správný počet> 	správný počet utažení na jednom výrobku (má smysl pro další zpracování)
<WorkerID> 	identifikační číslo pracovníka
[<Jméno pracovníka>] 	volitelný údaj

Při prvním spuštění programu po provedené archivaci (UTAH_Arc) jsou smazány denní soubory v síťovém adresáři, denní soubory v lokálním adresáři jsou přesunuty z adresáře <LocDir> do adresáře <LocDir>\ARCHIV.

Na pracovišti utahovačky probíhá sběr a automatická kontrola dat pomocí programu UTAH.EXE. Program pracuje podle parametrů specifikovaných v konfiguračním souboru, který je zadáván jako parametr při spouštění programu.

Mimo vlastní ukládání technologických dat program provádí kontrolu správného počtu utažení na jednotlivých výrobkách. Pokud dojde k přechodu na další výrobek a zaznamenaný počet správných utažení se liší od definovaného, program vizuálně i akusticky ohlásí chybu, kterou je nutno z klávesnice potvrdit a zajistit správný další postup, nejčastěji utažení všech spojů na výrobku znovu. Potvrzování a opravu technologických chyb je možno ochránit zadáním přístupového hesla oprávněných osob. Všechny chybové situace jsou zapisovány do logových souborů jednotlivých pracovišť. Pro hlučnější provozy lze PC na pracovišti utahovačky vybavit zvukovým modulem, který lze osadit zvukovým generátorem přiměřené intenzity.

Archivace dat je řešena odděleně od vlastních pracovišť utahovaček i když je možné ji provozovat na témže počítači. Standardně je však doporučeno provádět archivaci na jiné síťové stanici, nejlépe přímo na počítači, který je vybaven mechanikou pro zápis dat na nepřepisovatelné disky CD-R.

Vlastní archivace se provádí samostatným programovým vybavením. Probíhá ve třech následujících krocích:>

   Vytvoření archívu
   Záznam dat na disk CD-R
   Odsouhlasení archívu

Po kontrole správnosti zápisu archívu na disk CD-R je nutno spustit program UTAH_Con a tím archív odsouhlasit. Teprve po tomto odsouhlasení dochází k mazání denních datových souborů v síťovém adresáři a jejich přesunu v lokálních adresářích počítačů s utahovačkami. Záznam o posledním provedeném archívu je uložen v adresáři <ArchDir>.

Personal tools